Chci rychlou půjčku do 20 000 KčChci rychlou půjčku
Stačí 1 žádost a víte, kde vám opravdu půjčí
\
10 zásad bezpečného půjčování aneb jak mít půjčky pod kontrolou

10 zásad bezpečného půjčování aneb jak mít půjčky pod kontrolou

Půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. Než o vybranou půjčku požádáte, důkladně zvažte, zda ji opravdu potřebujete. Spolu s tím si připomeňte hlavní zásady bezpečného půjčování. Můžete se tak vyhnout zbytečným půjčkám i přemrštěným nákladům. Znáte 10 zásad bezpečného půjčování?

1. Půjčku si dobře rozmyslete

Krok číslo jedna. Nikdy není vhodné se bezhlavě pouštět do půjček. V klidu si sedněte a přemýšlejte, na co půjčku chcete, zda půjčku použijete na nezbytné věci nebo na zvýšení životního standardu. 

2. Vybírejte mezi poskytovateli s licencí od ČNB

Pokud se pro půjčku nakonec rozhodnete, nezapomeňte prověřit jejího poskytovatele. Nebankovní poskytovatelé půjček musejí mít licenci od České národní banky

3. Mohu si půjčku dovolit

Další důležité kritérium, nad kterým byste se měli pozastavit. Sami nejlépe znáte svou finanční situaci a rodinný rozpočet. Měli byste tudíž vědět, kolik peněz si můžete dovolit měsíčně odložit na splátku vybrané půjčky. 

4. Splatnost půjčky by neměla být kratší než účel půjčky

V případě, že plánujete pořídit nový automobil nebo nezbytné vybavení do domácnosti, pamatujte na základní pravidlo. Délka zadlužení by neměla přesahovat dobu životnosti pořízené věci. V nejlepším případě by splatnost půjčky neměla být delší než záruční doba dané věci.

5. Seznamte se s RPSN

To platí pro bankovní i nebankovní půjčky. RPSN neboli roční procentní sazba nákladů uvádí rozdíl mezi půjčenou částkou a celkovou splatnou cenou. RPSN si pohlídejte, aby se vám půjčka zbytečně neprodražila.

Porovnejte mezi sebou jednotlivé poskytovatele. Můžete odhalit, že některé společnosti nabízejí sice nízký úrok, avšak RPSN dosahuje astronomických hodnot. Těmto půjčkám se raději vyhněte, abyste se nedostali do finančních problémů.

6. Zvažte možnost pojištění schopnosti splácet

Pojištění půjčky přímo u poskytovatele může být výhodné. Není to sice zadarmo, ale získáte jistotu, že půjčku řádně splatíte, i když onemocníte nebo přijdete o zaměstnání. Pojištění kryje případy, kdy kvůli ztrátě práce nebo vážných zdravotních komplikací nemůžete půjčku splácet. Vyhnete se tak platební neschopnosti a v nejhorším případě exekuci. 

7. Půjčte si tolik, kolik potřebujete

Je běžné, že při žádosti o půjčku vám poskytovatel nabídne větší částku. Spousta lidí neodolá a půjčí si více. Doporučujeme na tento trik neskočit a půjčit si pouze tolik, kolik potřebujete. Peníze navíc utratíte za zbytečnosti, ale dluh zbytečně naroste. Rodinný rozpočet zatížíte více, než jste původně chtěli. 

8. Vyplňte nezbytně nutné údaje

V případě sjednávání půjčku budete muset doložit osobní doklady a další dokumenty. Nedokládejte více než musíte. Při žádosti by mělo dostačovat vaše jméno a příjmení, adresa trvalého bydliště, občanský průkaz (případně druhý doklad totožnosti) a potvrzení o vašem příjmu. Žádné další údaje by férový poskytovatel půjček neměl vyžadovat.

9. Ověřte si danou společnost

Než o vybranou půjčku požádáte, poskytovatele si důkladně prověřte. Ačkoli se nabídka půjčky může jevit jako velmi výhodná, nemusí tomu tak být. Zjistěte si základní údaje, podívejte se také na recenze, které najdete na internetu, a následně se rozhodněte, zda se u takové společnosti chcete zadlužit. 

10. Přečtěte si smlouvu do posledního slova

Poslední zásadou bezpečného půjčování je smlouva, kterou si před podpisem vždy řádně přečtěte, a zjistěte, co opravdu obsahuje. Zajímejte se především o celkové RPSN, které může být díky skrytým poplatkům velmi vysoké, ale i podmínky splácení. 

Seznamte se se sankcemi za prodlení se splátkami, tedy pokud nebudete půjčku zvládat platit včas či se s platbou zpozdíte. Každá ze společností má jiné sankce a řešení. Některé vám naúčtují vysoké pokuty, jiné vám umožňují snížení nebo odložení splátek. Je doporučeno si všechny informace předem projít a zvážit možná rizika.

Mohlo by se Vám z naší nabídky rovněž líbit:

Zonky

20 000 - 1 200 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnoceníPrázdná hvězdička hodnocení

NEY Spořitelní družstvo

200 000 - 30 000 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

Smart půjčka

50 000 - 300 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

UniCredit Bank

20 000 - 1 000 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

srovnat všechny půjčky

Nejnovější články z magazínu o půjčkách

Partnerská sekce webu
Mezi naše dlouhodobé partnery patří internetové stránky Finanční záložna, které nabízejí sjednání půjček od soukromých osob a investorů. Formou inzerce půjček zdarma. Druhým dlouhodobým partnerem je diskuse a fórum o půjčkách, kde můžete pokládat dotazy na finanční otázky. Rovněž provozujeme Nebankovky.cz a Vybrano.cz.
Stará verze srovnání půjček se nachází na adrese nejlepší, nejnižší, nejvýhodnější, nejlevnější a to včetně databáze soukromých osob a zprostředkovatelů. Která se nachází na adrese soukromníci, investoři a soukromí poskytovatelé půjček.
Informace o provozovateli služby
Neposkytuje radu dle §85 odst. 1 Zákona č. 257/2016 Sb.
Nezávislé srovnání bankovních a nebankovních půjček.
Provozovatel není zprostředkovatelem půjčky.
IČ: 14139936