Bankovní půjčky představují bezpečné řešení pro každého, kdo hledá větší či menší úvěr od finanční společnosti se silným zázemím. Popíšeme si, jak o takovou půjčku žádat krok za krokem. Rovněž si vysvětlíme rozdíly mezi bankovními a nebankovními půjčkami.
Jak se bankovní půjčky liší od nebankovních
Nebankovní půjčky jsou v Česku hodně oblíbené, jelikož nebankovní poskytovatelé posuzují žádosti více individuálně. Je možné je získat i v situaci, že máte drobné negativní záznamy v registrech dlužníků, což je u banky zcela vyloučené. Nicméně i u nebankovní společnosti lze získat skutečně zajímavou a výhodnou nabídku na úvěr.
Bankovní instituce bonitu klienta hlídají mnohem přísněji. Stačí jeden negativní záznam v registrech dlužníků nebo nedostatečný příjem a vaši žádost o půjčku v bance zamítnou. Na stranu druhou banka nabízí výhodnější půjčky, pokud máte svou finanční situaci pevně pod kontrolou.
5 kroků, jak úspěšně získat úvěr od banky
Krok číslo 1: výběr vhodné banky
Než vyplníte formulář žádosti o půjčku, srovnejte si nabídky jednotlivých bank. K tomuto účelu vám poslouží online srovnání půjček, který obsahuje pouze nabídek bankovních a ověřených nebankovních půjček, a pomůže vám snadno a rychle vybrat vhodný produkt podle toho, o jaký druh půjčky žádáte, a dle vašich aktuálních finančních možností.
Srovnávače půjček nabízí i porovnání bankovních půjček. Můžete se podívat na úrokovou sazbu, RPSN či výši měsíční splátky. Můžete si tak snadno sjednat půjčku, u které nebudete zbytečně přeplácet. Riziko vysokého úroku a RPSN je totiž u nebankovních půjček výrazně vyšší.
Se žádostí o půjčku spíše uspějete u své banky, u níž máte vedený na účet, a na který vám chodí příjmy ze zaměstnání či podnikání. Vaše banka má přesný přehled o vašich příjmech i výdajích. Je proto pravděpodobně, že vám připraví daleko lepší nabídku než konkurence.
Krok číslo 2: vyplnění žádosti o půjčku
V případě, že máte vybranou banku, můžete se vrhnout do vyplnění formuláře se žádostí o půjčku. Ve formuláři vyplníte všechny údaje o vás i o vaší finanční situaci. Většinou jde o základní osobní a kontaktní údaje. Vyplnění formuláře není složité a zvládnete to nejdéle za 5 minut.
Ve formulářích nikdy neuvádějte nepravdivé údaje. Banka si pravdivost údajů snadno ověří a žádost může z důvodu špatné vyplněné žádosti okamžitě zamítnout. Zamítnuté žádosti se objeví ve vašich záznamech a mohou být důvodem, proč vás odmítnou i další banky.
Krok číslo 3: doložení nezbytných dokumentů
Půjčka u banky se neobejde bez doložení osobních dokladů a dalších dokumentů. Za hlavní je považován platný občanský průkaz. Většina bank bude vyžadovat i druhý doklad totožnosti. Tím nejčastěji bývá řidičský průkaz nebo cestovní pas. Tyto dokumenty můžete snadno doložit například přes Bank ID, tedy bankovní identitu.
Dále budete muset doložit váš příjem. Banky často požadují potvrzení od zaměstnavatele či daňové přiznání v případě podnikatelů. Někdy mohou stačit výplatní pásky nebo výpisy z bankovního účtu. Bez stálého příjmu nemá o bankovní půjčce smysl uvažovat.
Banky rovněž důkladně kontrolují registry dlužníků. Projdou BRKI, NRKI, SOLUS i další registry exekucí a insolvencí. Žadatelé nesmí mít žádný negativní záznam. Pokud nějaký najdou, žádost zamítnou.
Krok 4: posouzení žádosti
Jakmile vyplníte formulář a doložíte všechny požadované dokumenty, následuje posouzení vaši žádosti. Oslovená banka zkontroluje doložené dokumenty, nahlédne do registrů a žádost prověří i takzvaný risk management banky.
Bude-li vše v pořádku, žádost banka schválí. Jestliže se ale bance nebude něco pozdávat, požádá vás o doplnění dalších dokumentů, případně žádost o půjčku rovnou zamítne. V druhém případě je doporučeno o novou půjčku žádat nejdříve za půl roku. Mezitím můžete svou finanční situaci vylepšit.
Krok 5: podpis smlouvy o půjčce
O schválení žádosti vás bude informovat s největší pravděpodobností obchodní zástupce banky. Poté zbývá poslední krok a to podpis smlouvy o úvěru. V současnosti je možné podepsat smlouvu online, aniž byste museli chodit osobně na pobočku. Před podpisem si smlouvu vždy důkladně přečtěte a ujistěte se, že všemu rozumíte.
Jakmile smlouvu podepíšete, banka obratem peníze převede na váš bankovní účet. Jakmile peníze obdržíte, můžete jimi disponovat dle libosti, případně na účel, na nějž byl úvěr sjednán (například půjčka na auto, rekonstrukci bydlení, konsolidaci atd.).
Závěrečné shrnutí výhod bankovního úvěru
Bankovní úvěr má největší výhodu v silném zázemí banky i možnostech vzít si bezpečnou půjčku v řadu statisíců a milionů. Dobře si rozmyslete, kolik potřebujete půjčit. V případě bezproblémového splácení vám může banka nabídnout zajímavou slevu na úrocích, která není zanedbatelná.
Moderní bankovní půjčky bývají hodně flexibilní. Umožňují změnu výše splátek, data platby či navýšení úvěru. Při řádném splacení vás bude banka vnímat jako seriózního klienta a nebude se bát vám půjčit více peněz.