Chci rychlou půjčku do 20 000 KčChci rychlou půjčku
Stačí 1 žádost a víte, kde vám opravdu půjčí
\
Bezpečné půjčky pro důchodce: Užitečné tipy, jak si vybrat půjčku také v pozdějším věku

Bezpečné půjčky pro důchodce: Užitečné tipy, jak si vybrat půjčku také v pozdějším věku

Půjčky pro seniory patří k tabuizovaným tématům, o nichž se příliš často nemluví. Senioři by ale měli vědět, jak si půjčku bezpečně vybrat, aby nenaletěli lichvářům a podvodníkům. Rozhodně to neznamená, že není možné v důchodu získat výhodnější půjčku. Nejenže je to možné, ale někteří poskytovatelé půjček starobní důchod považují za spolehlivý zdroj příjmů, protože je garantovaný ze zákona.

Půjčky pro důchodce nemusí být špatné. Dokáží pomoci, když je použijete správně

S půjčkami je třeba zacházet obezřetně, aby vám dobře posloužily. Může být z ní být nejen “zlý pán” ale i užitečný finanční nástroj se spoustou výhod. Pro seniory platí následující.

Aby půjčka ve stáří pomáhala a neškodila, měl by žádající senior:

  • použít na užitečnou věc s životností delší, než činí doba splácení úvěru,
  • mít spočítáno, že zvládne půjčku splácet řádně po celou dobu,
  • mít naspořenou finanční rezervu na nečekané výdaje,
  • oslovit spolehlivého a ověřeného poskytovatele půjček s licencí ČNB nebo banku, 
  • si porovnat ceny několika půjček na trhu a seznámit se s podmínkami získání i splácení.


NÁŠ TIP: Jak najít spolehlivého a ověřeného poskytovatele půjček? Porovnejte si půjček s pomocí online srovnání, kde naleznete pouze půjčky od bank a úvěrových společností s licencí.

Kvalitní a výhodná půjčka nemusí být nedosažitelná ani ve stáří

Statisticky je pravděpodobnější, že starší člověk přestane splácet půjčku ze zdravotních důvodů než člověk mladší.  Aktivní, finančně zajištěný a často i pracující důchodce však může mít ve skutečnosti výrazně lepší platební morálku než mladí lidé. 

Přesto se mnoho seniorů ostýchá vzít úvěr ve vyšším věku jen proto, že se obávají zamítnutí právě z důvodu stáří. Mnohé banky i nebankovky ale moc dobře vědí, že věk nad 60 let nemusí znamenat ztrátu schopnosti splatit například dvouletou půjčku na nové a bezpečnější auto. 

Jedinou výjimku představují hypotéky na 10 a více let. Většina bank je totiž schvaluje tak, aby je žadatelé byli schopni splatit cirka do 70 až 75 let věku. U menších spotřebitelských úvěrů se splatností několik let nemusí být věk důvodem pro zamítnutí žádosti o půjčku.

Potřebujete pouze stabilní příjem

Starobní důchod je státní dávkou garantovanou státem, která je seniorovi vyplácena doživotně, a senior jej obdrží každý měsíc ve vyměřené částce.

Jako příjem se u důchodců uznává i pracovní poměr na plný nebo částečný úvazek, s podepsanou pracovní smlouvou, nárokové sociální dávky atp. Bohužel, brigáda v podobě dohody o pracovní činnosti či o provedení práce, se za prokazatelný příjem nepovažuje, především v bankách, protože chybí jistota stabilního příjmu po delší dobu stejně jako u zkušební doby. 

Dá se půjčka získat v důchodu invalidním?  

Také invalidní důchod je brán jako garantovaný příjem, ale už ne na dobu neurčitou. Je-li částka invalidního důchodu dostačující pro schválení úvěru, nemusí ani invalidita představovat překážku k získání půjčky. I invalidnímu důchodci se do celkových příjmů počítá výplata z částečného úvazku, pokud pracuje, a případně další nárokové sociální dávky. 

Co mají půjčky na děti společného s půjčkami pro důchodce? 

S půjčkami pro seniory jsou často zmiňovány půjčky na děti ve smyslu finanční výpomoci vnoučatům s náklady na bydlení či studium. Jak může taková půjčka na děti vypadat a jak se použije?

Studentské půjčky u nás zatím nejsou příliš zažité. Nabízí je zatím jediná banka v ČR a  je k ní potřeba vydatná asistence rodičů. Někteří studenti se proto raději obrátí na prarodiče, kteří si mohou vzít neúčelovou půjčku a uhradit náklady na studium a živobytí svého vnoučete. 

V případě výpomoci s bydlením se ze seniorské půjčky může dorovnat rozdíl mezi výší hypotéky a skutečnými náklady na pořízení úvěrovaného bydlení. I zde se využívá neúčelová půjčka. Jestli ji poté splácí senior nebo potomci, už je na jejich dohodě. Hlavní je, že dluh se rozloží mezi více klientů, a tím se zvýší šance získat půjčku v požadované částce.

Co je zpětná hypotéka

Běžnou hypotéku na nové bydlení nebo na rekonstrukci senior nezíská. Výjimkou je zpětná hypotéka, která je zaměřena na seniory a nabízí možnost, jak si přilepšit k důchodu. Jak funguje? 

Senior zastaví svou nemovitost ve prospěch poskytovatele půjčky a dostane vyplacenu část hodnoty okolo 40 až 60 %. Peníze i nemovitost užívá dál a nic nesplácí. Po smrti seniora nebo po jeho přemístění například do domova důchodců připadne nemovitost poskytovateli, který ji prodá. 

Výtěžkem z prodeje uhradí půjčenou částku i veškeré naběhnuté úroky a poplatky. Případný rozdíl získají dědicové po smrti seniora nebo seniorem určené osoby, pokud se nemovitost prodala ještě za jeho života.

Mohlo by se Vám z naší nabídky rovněž líbit:

Zonky

20 000 - 1 200 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnoceníPrázdná hvězdička hodnocení

NEY Spořitelní družstvo

200 000 - 30 000 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

Smart půjčka

50 000 - 300 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

UniCredit Bank

20 000 - 1 000 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

srovnat všechny půjčky

Nejnovější články z magazínu o půjčkách

Partnerská sekce webu
Mezi naše dlouhodobé partnery patří internetové stránky Finanční záložna, které nabízejí sjednání půjček od soukromých osob a investorů. Formou inzerce půjček zdarma. Druhým dlouhodobým partnerem je diskuse a fórum o půjčkách, kde můžete pokládat dotazy na finanční otázky. Rovněž provozujeme Nebankovky.cz a Vybrano.cz.
Stará verze srovnání půjček se nachází na adrese nejlepší, nejnižší, nejvýhodnější, nejlevnější a to včetně databáze soukromých osob a zprostředkovatelů. Která se nachází na adrese soukromníci, investoři a soukromí poskytovatelé půjček.
Informace o provozovateli služby
Neposkytuje radu dle §85 odst. 1 Zákona č. 257/2016 Sb.
Nezávislé srovnání bankovních a nebankovních půjček.
Provozovatel není zprostředkovatelem půjčky.
IČ: 14139936