Chci rychlou půjčku do 20 000 KčChci rychlou půjčku
Stačí 1 žádost a víte, kde vám opravdu půjčí
\
Exekuce v roce 2023: co vše vám může exekutor zabavit a na co nemůže ani sáhnout

Exekuce v roce 2023: co vše vám může exekutor zabavit a na co nemůže ani sáhnout

Významnou změnu exekučního řízení přinesl počátek roku 2022, kdy v platnost vešla velká novela exekučního řádu. Ta se dotkla seznamu majetku, který exekutoři mohou zabavit, a velkou novinku představovalo předčasné ukončení bezvýsledných exekucí, aniž by byly splaceny. Podívejme se, na co může exekutor “sáhnout” a co vám rozhodně musí nechat.

Jakými formami probíhá exekuční řízení

Podívejme se, jakých podob může exekuce nabývat. Všichni tušíme, že exekutor smí zabavit peníze v hotovosti, peníze na účtu v bance, věci doma a někdy dokonce i celou nemovitost. Forma exekuce se stanovuje v exekučním příkazu. 

Občanský soudní řád (zákon č. 99/1963 Sb.) se v části šesté (§251 - §351a) věnuje výkonu rozhodnutí. Stanovuje následující způsoby, jimiž exekuce může probíhat:

 • Obstavení bankovních a dalších účtů, vyjma chráněného - exekutor smí dlužníkovi zabavit peníze v bance, v penzijním spoření, na investičním životním pojištění a dalších finančních produktech vedených na jméno dlužníka (povinného). Jedinou výjimkou po zahájení exekuce představuje zřízený chráněný účet, kam chodí tzv. nezabavitelné minimum.
 • Srážky ze mzdy neboli exekuce na plat - zaměstnavatel je povinen posílat část zaměstnancovy mzdy na účet exekutora. Za tuto administrativu navíc platí zaměstnavateli jeho zaměstnanec.
 • Přikázání pohledávky - jestliže je dlužník zároveň věřitelem (dluží mu někdo jiný), je dlužícímu přikázáno, aby také platil exekutorovi (nikoliv exekuovanému věřiteli).
 • Zabavení majetku (také mobiliární exekuce). Exekutor smí zabavit nejen cenné drobnosti, ale i nemovitosti. Podrobné informace najdete níže.

Jaké věci exekutor zabavit smí

V „rukou“ exekutora smějí skončit takové věci z majetku povinného, které jsou luxusnější povahy. To znamená, že převyšují běžné majetkové poměry jeho domácnosti. 

Dále smí exekutor zabavit vše, co:

 • dlužník nepotřebuje k běžnému osobnímu a pracovnímu životu 
 • a zároveň zabavení těchto věcí není v rozporu s morálními pravidly.

Které věci exekutor nesmí zabavit za žádných okolností

Z výše popsané definice toho, co smí exekutor zabavit, vyplyne orientační seznam věcí, které se v mobiliární exekuci odnášet nesmějí. 

Na seznamu jsou následující předměty:

 • běžné oděvy, nejedná-li se o luxusní modely přesahující obvyklou hodnotu. Tato podmínka platí i u všech dále uvedených věcí,
 • obvyklé vybavení domácnosti - základní nábytek, ložní prádlo, kuchyňské nádobí a nutné elektrospotřebiče (lednice, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso a případně palivo do něj),
 • zdravotnické potřeby a vybavení, které dlužník potřebuje vzhledem ke svému zdravotnímu stavu,
 • potřeby, které členové rodiny využívají ke studiu nebo výkonu svého povolání, náboženská literatura,
 • hotovost ve výši do dvojnásobku životního minima,
 • snubní prsten, svatební šaty a jiné předměty podobné povahy,
 • dětské hračky,
 • písemnosti osobní povahy a fotografie,
 • domácí mazlíčci a vybavení pro ně,
 • diplomy, medaile nebo jiné předměty s osobním věnováním od blízké osoby aj.

Které příjmy podléhají exekuci a které ne

Exekutor obstavit veškeré dlužníkovy finanční prostředky, s výjimkou některých sociálních dávek a pravidelné měsíční částky ve výši nezabavitelného minima. Pokud je dlužník v manželství, exekuce se vztahuje i na příjem manžela/manželky, neboť jsou tyto peníze součástí společného jmění manželů (SJM).

Exekutor nesmí zabavit příjmy povinného pocházející z následujících sociálních dávek:

 • dávky pomoci ve hmotné nouzi, jako jsou příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, jednorázové dávky pomoci ve hmotné nouzi apod.,
 • příspěvek na bydlení,
 • jednorázově vyplácené sociální dávky, typicky porodné, pohřebné,
 • jednorázově vyplácené dávky pěstounské péče,
 • peněžité dávky sociální péče.

Z výčtu plyne, že dávky na mateřské, rodičovské nebo třeba podpora v nezaměstnanosti nejsou před exekucí jakkoliv chráněny! Výjimkou je pouze nezabavitelné minimum, to se však uplatňuje u všech dlužníků.

Exekutoři musejí během roku 2023 předčasně ukončit některé exekuce

Během roku 2023 se budou ze strany exekutorů zakončovat všechny exekuce, co:

 • mají bagatelní základ - původní jistina nepřesahovala 1 500 Kč,
 • nepokrývají ani náklady řízení - po dobu šesti let nedosáhly ani částek určených na pokrytí exekučních nákladů, natož k úhradě dluhu, třeba původní půjčky.

Je oddlužení výhodnou cestou z exekuce?

Oddlužení se může stát únikem z exekuce, ale jen v případě, kdy žadatel o povolení oddlužení splní zákonem daná pravidla. Ani samotné oddlužení není procházka růžovou zahradou, ale na rozdíl od exekuce se může konstruktivně vyvíjet a má předem jasně naplánovaný průběh i ukončení.

Podrobnosti a porovnání exekuce a insolvence najdete v tomto článku

Rady, jak si půjčovat bezpečně a vyhnout se předlužení a exekucím

Že půjčky na dluhy nejsou nejlepší nápad, a že prodlení se splátkou je doporučeno řešit co nejdříve a přímo s poskytovatelem, kterému dlužíme, to vědí snad už všichni. Pojďme se proto podívat na další tipy, jak si půjčovat bezpečně:

 • nezadlužujte se na zbytečnosti. Berte si půjčky jen na věci, které nutně potřebujete k životu a vydrží v provozu dlouho poté, co je splatíte,
 • neberte hned první půjčku, která na vás jako první vyskočí ve vyhledávači. Nejprve si nabídky půjček porovnejte a vyberte tu nejvýhodnější,
 • půjčujte si pouze od prověřených poskytovatelů s licencí ČNB,
 • výši pravidelné měsíčně splátky si nastavte tak, abyste je bezpečně utáhli.


Na závěr si uvědomte, že důsledné prověřování bonity žadatelů nepomáhá pouze poskytovatelům půjček. Jestliže vaši žádost o půjčku zamítlo hned několik seriózních poskytovatelů, považujte to za důrazné upozornění, že není bezpečné, abyste si brali jakoukoliv půjčku.

Mohlo by se Vám z naší nabídky rovněž líbit:

Zonky

20 000 - 1 200 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnoceníPrázdná hvězdička hodnocení

NEY Spořitelní družstvo

200 000 - 30 000 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

Smart půjčka

50 000 - 300 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

UniCredit Bank

20 000 - 1 000 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

srovnat všechny půjčky

Nejnovější články z magazínu o půjčkách

Partnerská sekce webu
Mezi naše dlouhodobé partnery patří internetové stránky Finanční záložna, které nabízejí sjednání půjček od soukromých osob a investorů. Formou inzerce půjček zdarma. Druhým dlouhodobým partnerem je diskuse a fórum o půjčkách, kde můžete pokládat dotazy na finanční otázky. Rovněž provozujeme Nebankovky.cz a Vybrano.cz.
Stará verze srovnání půjček se nachází na adrese nejlepší, nejnižší, nejvýhodnější, nejlevnější a to včetně databáze soukromých osob a zprostředkovatelů. Která se nachází na adrese soukromníci, investoři a soukromí poskytovatelé půjček.
Informace o provozovateli služby
Neposkytuje radu dle §85 odst. 1 Zákona č. 257/2016 Sb.
Nezávislé srovnání bankovních a nebankovních půjček.
Provozovatel není zprostředkovatelem půjčky.
IČ: 14139936