Rok 2022 si budeme dlouho pamatovat coby rok inflační. Nejen u energií, bydlení a potravin. Extrémně pohnul i s cenami hypoték a mnoha domácnostem zvednul splátky až o několik tisíc korun. Zdražily ale i běžné bankovní půjčky. Na stejných cenách se udržely jen půjčky nebankovní. Proč a jak může s cenami úvěrů zahýbat inflace v letošním roce 2023?
Dosud největší zdražování 21. století proběhlo v roce 2022
Výsledná míra nárůstu indexu spotřebitelských cen, kterou zveřejnil Český statistický úřad jako 15,1 %, je v mnohém podhodnocená. Pro většinu domácností byla loňská inflace o hodně vyšší a nezřídka překročila hranici 25 %.
Domácnosti často kupují odlišný mix zboží, než z jakého je sestaven modelový spotřební koš používaný k výpočtu inflace ČSÚ. Proto může mít každá domácnost skutečnou inflaci více či méně jinou.
Nejvíce zdražovaly potraviny, energie, služby a hypotéky. Hypotéky šly nahoru až o 200 %, potraviny někdy překonaly 100% navýšení cen. Při regulaci inflace nepomohlo ani radikální zvýšení základní úrokové sazby na nevídaných 7 %. Důvod je jednoduchý. Inflaci jsme si přivezli ze zahraničí, na nabídkové straně, především v energiích a pohonných hmotách.
Inflace v roce 2023? Odborní čekají stagnaci a pokles
Vzhledem k tomu, že rok 2022 přinesl extrémní inflaci, je základna pro srovnání změny cen mezi lety 2022 a 2023 postavena poměrně dost vysoko. I když ceny stále porostou značným tempem, výsledné inflační číslo už nebude tak vysoké vzhledem k vysoké inflaci v roce 2022.
Naopak inflaci za rok 2022 jsme porovnávali s rokem 2021, kdy byl růst cen nízký. I proto se inflace mohla vyšplhat tak vysoko.
Jak inflace roku 2023 ovlivní ceny půjček? Záležet bude na ČNB
ČNB se již několikrát vyjádřila, že počítá s poklesem základní úrokové sazby už během roku 2023. Umožní jí to právě snížení růstu indexu spotřebitelských cen. Díky tomu se budou moci zlevnit hypotéky, ale i většina běžných bankovních a některých nebankovních půjček. Pro současné klienty se ale zlevní, až po refinancování, případně po refixaci stávající hypotéky.
Za jak dlouho od vyhlášení nižší repo sazby ke zlevnění doje, záleží na poskytovatelích samotných. Jediné, co je při poklesu repo sazby jisté předem, je okamžité snížení úroků na spořicích účtech. Banky rozhodně nebudou „dotovat“ zhodnocení vkladů svých klientů déle, než bude nezbytně nutné.
Nebankovní půjčky se projevily jako ostrov se stabilními cenami úvěrů
Jediné ceny úvěrů, které se vlivem extrémní inflace roku 2022 v podstatě nepohnuly, byly u těch nebankovních. Především se to týká mikropůjček, půjček do výplaty, půjček bez registru nebo půjček pro dlužníky. Ukázalo se, že jde o specifický segment finančních služeb, který není přímo vázaný na úrokové sazby v ekonomice.
Během roku 2022 byly rychlé nebankovní půjčky s krátkou dobou splatnosti v podstatě ostrovem cenové stability. Lze předpokládat, že jím zůstanou i nadále, i za předpokladu poklesu inflace a úrokových měr u ostatních úvěrů.