"Porovnejte si nabídky nebankovních půjček zdarma"
Klikněte zde: SROVNÁNÍ NEBANKOVNÍCH PŮJČEK online.

Jak poznat míru rozumného zadlužení?

Uvažujete o půjčce a přemýšlíte nad tím zda ji budete moci bez problémů splácet? Pomůže vám seznámit se s ukazateli rozumného zadlužení - podle nich snadno poznáte zda je vhodné si další úvěr brát.

Při zvažování toho zda nás další půjčka příliš nezatíží si všímáme několika věcí. Nejde jen o výši měsíční splátky, dobu splatnosti, úrokovou sazbu nebo RPSN. Je vhodné nejprve vypočítat veškeré naše příjmy do nichž počítáme nejen příjem ze zaměstnání nebo podnikání, ale také například podporu v nezaměstnanosti, peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek, výsluhový příspěvek, důchod (starobní nebo invalidní), příspěvek na bydlení, přídavek na dítě. Případně příjem plynoucí z nájmu nemovitosti.

V dalším kroku se zaměříme na hodnotu našeho veškerého majetku. Přičemž sledujeme tržní ceny. Bude nás zajímat tržní cena bytu nebo domu, auta, chaty či chalupy, ale i věcí, které můžeme prodat - vybavení domácnosti apod. Není rozumné se příliš zadlužovat v případě, že vlastníme majetek v malé hodnotě. Výjimku tvoří snad jen hypoteční úvěr, který je z dlouhodobého hlediska dobrou investicí.

Důležitým parametrem, který bychom měli do našich úvah zahrnout, jsou naše veškeré výdaje. Je vhodné počítat výdaje i příjmy za rok, protože zejména u výdajů nastávají ojedinělé, nepravidelné platby - doplatek za vodu nebo energie, opravy v domácnosti, koupě nových spotřebičů, vánoční dárky, dovolená apod. Je důležité, abychom počítali opravdu s veškerými výdaji. I stokoruna měsíčně může být podstatná pokud ji sečteme za rok. Do výdajů je třeba zahrnout i veškeré splátky úvěrů a úroků, aby naše výdaje odpovídaly skutečnosti.

Jak tedy zvážit nově zamýšlenou půjčku? Kromě jednoduché úvahy zda zvládneme měsíční splátky nového úvěru při našich stávajících příjmech a výdajích je vhodné si vyzkoušet na pár měsíců dávat předpokládanou splátku stranou - tak se přesvědčíme o tom zda na splátky úvěru opravdu máme. Samozřejmě platí, že další půjčku bychom měli brát v případě, že jde o nutnou a dlouhodobou investici. Vyhneme se tak nerozumnému zadlužování.

Srovnání půjček online
www.srovnavacpujcek.cz - 2024 - Kontaktní informace