Chci rychlou půjčku do 20 000 KčChci rychlou půjčku
Stačí 1 žádost a víte, kde vám opravdu půjčí
\
Jak poznat půjčku, které byste se měli vyhnout

Jak poznat půjčku, které byste se měli vyhnout

Nebankovní půjčky mohou lidem pomoci, zároveň jim ale dokážou pořádně znepříjemnit život. Podívejme se proto na to, jakým půjčkám byste se měli vyhnout a jak můžete podezřelou nabídku poznat.

Nebankovní půjčka nemusí být zlo

Na začátku si hned ujasněme, že nebankovní půjčky nejsou hned automaticky podvodné. Každá nebankovní společnost poskytující půjčky musí mít licenci od ČNB. Při žádosti o půjčku by si firma také měla ověřit registry dlužníků a váš příjem. Tedy to, zda jste schopni splácet. 

Jestliže vám ale společnost nabízí půjčku bez prověření registrů, pouze na občanský průkaz či vám ji poskytne dokonce v hotovosti, měli byste zbystřit. Taková společnost nejedná úplně fér a může se stát, že vám nabídne záměrně nevýhodnou půjčku, která může vyústit až v exekuci. 

Splátka po týdnu

Dalším signálem nekvalitní až podvodné půjčky může být například požadovaná týdenní splátka. Společnosti vyžadující týdenní splátky jednají zpravidla nefér. Běžná je splátka měsíční, a to na bankovní účet dané společnosti nebo banky. Půjčku s týdenní splátkou, kterou ještě firma chce hotově rozhodně neberte! 

Dávejte pozor na úroky

Při zařizování půjčky byste si měli dát pozor také na hodnotu RPSN. Tato zkratka znamená „roční procentní sazba nákladů“. Čím nižší je RPSN, tím výhodnější půjčka to pro vás je. Půjčky, kterým byste se měli vyhnout mohou dosahovat RPSN výše stovek až tisíců procent, což je naprosto šílené. Tyto sazby pak zpravidla hraniční s lichvou.

Mikropůjčky mohou být problém

Mikropůjčka – tedy úvěr, kde si půjčíte několik málo tisíc (zpravidla půjčky do 10 000 Kč). Na takovou půjčku je poměrně jednoduché dosáhnout. Dávejte si ale pozor, pokud jich uzavřete více. Mikropůjčky se hůře konsolidují, což může vést k tomu, že se dostanete do dluhové spirály. Navíc, za opožděnou splátku se vám může mikropůjčka výrazně prodražit.

Ověřte si důvěryhodnost

Velmi důležité je si předem zjistit, u jaké společnosti budete půjčku brát. Je naprosto nezbytně nutné, aby vámi vybraná společnost disponovala licencí od České národní banky. Jen tak si můžete být jistí, že instituce, která vám peníze půjčuje, podléhá poměrně přísné kontrole přímo od ČNB. Tím získáte jistotu, že se nejedná o nevýhodnou nebo podvodnou půjčku.

Půjčka z ulice

Na pozoru byste měli být také před tzv. půjčkou z ulice. Často můžete narazit na plakáty a jiné reklamní poutače, které vám nabízejí nebankovní půjčku. Taková půjčka ale není pro zákazníka vůbec výhodná, právě naopak. V případě problémů se splácením se můžete dočkat drakonických sankcí, a následného, zpravidla hrubého vymáhání dlužné částky.

Tyto „společnosti“ vám velmi často ani nedají smlouvu dopředu k nahlédnutí. Už to je známka podvodného jednání, na které byste si měli dávat pozor. Smlouvu o půjčce byste si totiž měli důkladně přečíst před tím, než ji podepíšete. Problémem „půjček z ulice“ může být také placená zákaznická linka. Místo finanční injekce, když ji potřebujete nejvíce, se můžete dostat do ještě svízelnější situace. A to zcela jistě nechcete.

Půjčku dobře zvažte

Než se rozhodnete půjčit si peníze, vždy se dobře zamyslete nad tím, zda peníze skutečně potřebujete. Pokud se jedná o nenadále výdaje, se kterými jste nepočítali, nedá se zpravidla svítit a půjčku potřebujete. Rozhodně si ale nepůjčujte na drahé dovolené či například vánoční dárky. To je nejrychlejší cesta do dluhové spirály. A z té se pak těžko dostává.

Nic není černobílé

V článku jsme si ukázali nejhorší možné scénáře. Naštěstí ale ve finančním světě převažují firmy a banky, které půjčují zodpovědně a férově. Nemusíte se tak bát si půjčku vzít, když si dáte pozor na výše zmíněné neduhy, které trápí nepoctivé poskytovatele půjček. Z těch poctivých a ověřených můžete vybírat třeba přes náš velký srovnávač půjček

Mohlo by se Vám z naší nabídky rovněž líbit:

Zonky

20 000 - 1 200 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnoceníPrázdná hvězdička hodnocení

NEY Spořitelní družstvo

200 000 - 30 000 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

Smart půjčka

50 000 - 300 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

UniCredit Bank

20 000 - 1 000 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

srovnat všechny půjčky

Nejnovější články z magazínu o půjčkách

Partnerská sekce webu
Mezi naše dlouhodobé partnery patří internetové stránky Finanční záložna, které nabízejí sjednání půjček od soukromých osob a investorů. Formou inzerce půjček zdarma. Druhým dlouhodobým partnerem je diskuse a fórum o půjčkách, kde můžete pokládat dotazy na finanční otázky. Rovněž provozujeme Nebankovky.cz a Vybrano.cz.
Stará verze srovnání půjček se nachází na adrese nejlepší, nejnižší, nejvýhodnější, nejlevnější a to včetně databáze soukromých osob a zprostředkovatelů. Která se nachází na adrese soukromníci, investoři a soukromí poskytovatelé půjček.
Informace o provozovateli služby
Neposkytuje radu dle §85 odst. 1 Zákona č. 257/2016 Sb.
Nezávislé srovnání bankovních a nebankovních půjček.
Provozovatel není zprostředkovatelem půjčky.
IČ: 14139936