Chci rychlou půjčku do 20 000 KčChci rychlou půjčku
Stačí 1 žádost a víte, kde vám opravdu půjčí
\
Jak se mění úrokové sazby u hypotéky

Jak se mění úrokové sazby u hypotéky

Úrokové sazby u hypoték jsou pro všechny žadatele jedním z nejdůležitějších parametrů. Rozhodují o tom, kolik nakonec za hypotéku zaplatíte. Je to poplatek, přesněji finanční odměna, který zaplatíte bance nebo nebankovní společnosti za to, že vám peníze na nemovitost půjčí. Jak a proč se úrokové sazby u hypoték mění?

Co je úroková sazba

Úroková sazba je odměna pro společnost, která vám hypotéku poskytne. Vyjadřuje se v procentech a odvíjí se od výše základní úrokové sazby vyhlašované Českou národní bankou. Každý poskytovatel hypotéky si úrokové sazby určuje sám. Je přitom jedno, jestli se jedná o bankovní nebo nebankovní společnost.

Co úrokovou sazbu ovlivňuje

Každá hypotéka může mít jinou úrokovou sazbu. Vliv v první řadě má zvolený typ hypotéky, který jste si pro financování své nemovitosti vybrali, a typ poskytovatele. Mezi bankovními a nebankovními společnostmi stále existují, byť už ne tolik výrazné, rozdíly.

Další roli hrají celková částka, kterou jste si půjčili, zvolená doba fixace a vaše bonita. Úrokovou sazbu na hypotéce lze snížit například jejím pojištěním. Aspektů, které konečnou úrokovou sazbu ovlivňuje, existuje vícero. I proto se každá žádost o hypotéku posuzuje individuálně.

Možná fixace úrokové sazby

V případě, že vám výše úrokové sazby vyhovuje a obáváte se v brzké době růstu sazeb, můžete si ji zafixovat. Během zvoleného fixačního období se úroková sazba nezmění, ať už budou úrokové sazby stoupat nebo klesat.

Zpravidla se doporučuje fixační doba na 3, 5 nebo 7 let. Standardně hypoteční společnosti nabízí fixaci od 1 roku do 10 let. Vždy záleží na tom, co je pro vás v danou dobu výhodnější. V dobách nízkých úrokových sazeb se doporučuje delší doba fixace a naopak.

Pozor na celkovou cenu hypotéky

Ačkoli se mnozí domnívají, že úroková sazba hypotéky je vlastně její cena, není tomu tak. U hypotéky vstupuje do hry také řada dalších poplatků, které vám mohou hypotéku zdražit, a které se do úrokové sazby nezapočítávají. Úroky tak nejsou jediným kritériem, který ovlivňuje výslednou cenu hypotečního úvěru.

Jak se bude měnit úroková sazba

Aktuálně ČNB postupně zvyšuje úrokovou sazbu. Příčinou je především vysoká inflace, ale i přesycený trh. Jak se bude měnit úroková sazba do budoucna? Odpověď na tuto otázku závisí na celé řadě vnějších aspektů. Úroková sazba se do budoucna může snižovat i zvyšovat. Záleží na ekonomicko-politickém vývoji nejen v České republice, ale také v celé Evropě i ve světě. 


 

Mohlo by se Vám z naší nabídky rovněž líbit:

Zonky

20 000 - 1 200 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnoceníPrázdná hvězdička hodnocení

NEY Spořitelní družstvo

200 000 - 30 000 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

Smart půjčka

50 000 - 300 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

UniCredit Bank

20 000 - 1 000 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

srovnat všechny půjčky

Nejnovější články z magazínu o půjčkách

Partnerská sekce webu
Mezi naše dlouhodobé partnery patří internetové stránky Finanční záložna, které nabízejí sjednání půjček od soukromých osob a investorů. Formou inzerce půjček zdarma. Druhým dlouhodobým partnerem je diskuse a fórum o půjčkách, kde můžete pokládat dotazy na finanční otázky. Rovněž provozujeme Nebankovky.cz a Vybrano.cz.
Stará verze srovnání půjček se nachází na adrese nejlepší, nejnižší, nejvýhodnější, nejlevnější a to včetně databáze soukromých osob a zprostředkovatelů. Která se nachází na adrese soukromníci, investoři a soukromí poskytovatelé půjček.
Informace o provozovateli služby
Neposkytuje radu dle §85 odst. 1 Zákona č. 257/2016 Sb.
Nezávislé srovnání bankovních a nebankovních půjček.
Provozovatel není zprostředkovatelem půjčky.
IČ: 14139936