Chci rychlou půjčku do 20 000 KčChci rychlou půjčku
Stačí 1 žádost a víte, kde vám opravdu půjčí
\
Jak si na začátku roku nastavit rodinný rozpočet

Jak si na začátku roku nastavit rodinný rozpočet

Nový rok představuje ideální startovací období. Proto si lidé dávají různá předsevzetí, která se kromě zdravého životního stylu a hubnutí často týkají osobních a rodinných financí. Jedná se o tvorbu úspor, rozumné utracení a začátky s investováním. Prvním krokem k finančnímu zdraví by mělo být naučit se nastavit rodinný rozpočet.

Správně nastavený rodinný rozpočet je základ

Nikdy nepodceňujte rodinný rozpočet. Jistě víte, kolik vyděláte. Ale víte, kolik zhruba utratíte za bydlení, jídlo, dopravu a vaše další stále výdaje? Naučte se zrekapitulovat uplynulý rok a podle něj upravte a nastavte rodinný rozpočet na rok nový. 


 

Rozpočet by měl obsahovat nezbytné, důležité i ostatní výdaje. Zahrnout byste měli měsíční nájemné či hypotéky, energie a služby, potraviny, drogerii, oblečení, ale i koníčky, zábavu a volnočasové kroužky pro děti. Zkrátka vše, v průběhu každého měsíce a po celý rok platíte. Díky tomu získáte přesný přehled, kolik peněz vám zbyde na investice nebo na odkládání bokem.

Co dělat, když rozpočet nevychází

Stav, kdy s penězi vycházíte od výplaty k výplatě, není ideální. Zkuste se podívat, kam vaše peníze mizí a kde můžete rozpočet seškrtat. Uskrovněte se, utrácejte méně za oblečení a zábavu, oželte dovolenou u moře. Neplýtvejte s energiemi, změňte dodavatele služeb nebo mobilního operátora. 


 

Splácíte-li více půjček najednou, mohla by vám pomoci konsolidace půjček. Sloučením půjček do jedné můžete snížit úrok i poplatky a tím pádem i měsíční splátku, což vašemu rozpočtu výrazně ulehčí.


 

Dále existuje celá řada finančních nástrojů, které můžete snadno využívat ve svůj prospěch, ulevit rodinnému rozpočtu a dokonce si uložit nějaké peníze bokem. Našetřené peníze se hodí v situacích, že by nastala ve vašem finančním životě nečekaná událost či neplánované výdaje.

Využívejte spořící účet

Pokud si chcete začít odkládat peníze stranou, založte si spořící účet. Nabízí vyšší úrok než běžné bankovní účty. Jeho další výhodou je, že je zdarma a za správu neplatíte žádný další poplatek. V současné době spořící účty pokryjí vysokou inflaci pouze zčásti. Stále je to lepší než nic..


 

Než si spořící účet založíte, udělejte si průzkum internetu a srovnejte si nabídky. Úroky na jednotlivých účtech se mohou lišit klidně o několik procent. Každé procento se na konci měsíce či roku počítá. Obzvláště v dnešní době.

Naučte se správně používat kontokorent a kreditní karty

Kontokorent vám může s rozpočtem pomoci. Zpravidla nic nestojí do doby, než peníze z něj reálně použijete. Kontokorent si zpravidla můžete zařídit k běžnému účtum který máte u své banky. Získáte tak finanční rezervu, kterou máte neustále po ruce. Využívejte ji ale pouze v nutných případech.


 

Podobně vám může posloužit kreditní karta, kterou nabízí většina českých bank. Někdy se setkáte s kreditkou od nebankovní společnosti. Zde si dávejte velký pozor na podmínky a využité peníze se snažte vždy vrátit zpět v bezúročném období. V tomto období, které trvá cca 60 dní, nejsou účtovány žádné úroky. Vrátíte pouze to, co jste si půjčili. 


 

Pokud se rozhodnete využít kontokorent nebo kreditní kartu, myslete na vysoké úroky, jež se u těchto dvou produktů pohybují okolo 20 %. Nevrátíte-li peníze v bezúročném období, mohou se vám tyto bankovní nebo nebankovní produkty značně prodražit.


 

Úroky u kontokorentu a kreditek jsou vždy vyšší než u klasických spotřebitelských půjček. Samozřejmě záleží, jak vysokou částku ze svého kontokorentu či kreditní karty vyčerpáte.

Nechte své úspory vydělávat

Vedle spořicích účtů můžete využít možnosti investování. V současné době nemusíte sami vyrazit na burzu. Na výběr máte celou řadu investičních nástrojů a služeb, které vám vaše začátky s investicemi usnadní.


 

Investovat můžete do podílových fondů, akcií, nemovitostí, kryptoměn nebo do půjček. Možnosti jsou prakticky neomezené. Než se ale do nějaké investice pustíte, seznamte se s možným rizikem, které přináší každá investice. Rozumným investování chráníte především svoje peníze.

Několik užitečných slov na závěr

Sestavení vyrovnaného rodinného rozpočtu se poprvé může zdát jako problém. Pokud mu ale svůj čas budete skutečně věnovat, můžete si finančně výrazně polepšit. Musíte však vědět, kde všude lze ušetřit, naučit se neutrácet za zbytečnosti a zjistit, jak své úspory dál zhodnocovat, aby se hezky rozmnožily.

Mohlo by se Vám z naší nabídky rovněž líbit:

Zonky

20 000 - 1 200 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnoceníPrázdná hvězdička hodnocení

NEY Spořitelní družstvo

200 000 - 30 000 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

Smart půjčka

50 000 - 300 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

UniCredit Bank

20 000 - 1 000 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

srovnat všechny půjčky

Nejnovější články z magazínu o půjčkách

Partnerská sekce webu
Mezi naše dlouhodobé partnery patří internetové stránky Finanční záložna, které nabízejí sjednání půjček od soukromých osob a investorů. Formou inzerce půjček zdarma. Druhým dlouhodobým partnerem je diskuse a fórum o půjčkách, kde můžete pokládat dotazy na finanční otázky. Rovněž provozujeme Nebankovky.cz a Vybrano.cz.
Stará verze srovnání půjček se nachází na adrese nejlepší, nejnižší, nejvýhodnější, nejlevnější a to včetně databáze soukromých osob a zprostředkovatelů. Která se nachází na adrese soukromníci, investoři a soukromí poskytovatelé půjček.
Informace o provozovateli služby
Neposkytuje radu dle §85 odst. 1 Zákona č. 257/2016 Sb.
Nezávislé srovnání bankovních a nebankovních půjček.
Provozovatel není zprostředkovatelem půjčky.
IČ: 14139936