Chci rychlou půjčku do 20 000 KčChci rychlou půjčku
Stačí 1 žádost a víte, kde vám opravdu půjčí
\
Jak současná vysoká inflace ovlivňuje cenu půjček?

Jak současná vysoká inflace ovlivňuje cenu půjček?

Inflace ovlivňuje ceny úplně všeho - potravin a dalšího nezbytného zboží a služeb, pohonných hmot, ale také půjček. Jak vysoká inflace ovlivňuje cenu bankovních a nebankovních úvěrových produktů?

Vliv na výši úrokové sazby

Úroková sazba na půjčkách, hypotékách a úvěrech je ovlivněna mimojiné i inflací. Záleží vždy na tom, zda inflace zrovna roste nebo klesá. Podle toho roste „cena půjčky“ neboli úrok. U nových půjček je inflace v ceně zahrnuta. Poznáte to podle vyšší úrokové sazby než tomu bylo například před rokem.

Pokud půjčku nebo hypotéku splácíte, záleží, zda jste si sjednali pevnou (fixní) či variabilní úrokovou sazbu a na jak dlouho. U fixní úrokové sazby nesmí poskytovatel zvýšit úrok po dobu jejího trvání. V případě variabilní sazby může poskytovatel výši úroku měnit dle aktuální situace na trhu.

Zvyšování úrokových sazeb ČNB

Česká národní banka zvyšuje úrokové sazby téměř vždy, když inflace roste. Když naopak klesá, sazby jsou snižovány. Na zvýšení nebo snížení sazeb ČNB poté samozřejmě reagují všichni poskytovatelé bankovních i nebankovních produktů.

Míra inflace se dotýká jak běžných spotřebitelských úvěrů, tak hypoték. Nevyhne se zkrátka nikomu. Před uzavřením smlouvy si pořádně promyslete, zda úvěr za současných podmínek potřebujete a jste ji schopni řádně splácet.

Ochraňte se před inflací

Jedním z řešení, jak předejít inflaci a následnému zvýšení úrokových sazeb, je fixace úroku. V případě fixace si zajistíte na domluvenou dobu stejně vysoký úrok. Budou-li se úroky zvyšovat, nemusíte se bát a úrokovou sazbu budete mít nižší než u nově podepsané smlouvy.

Pokud však inflace půjde směrem dolů, vaše úroková sazba bude vyšší než u nově podepsaných smluv. V takový okamžik se hodí konsolidace závazků, díky které můžete ušetřit na úrocích a poplatcích, a tedy i na celkové půjčce. 

Je lepší půjčky od banky nebo nebankovní společnosti?

Je v době vyšší inflace výhodnější žádat o půjčku od bankovní společnosti nebo raději od nebankovní? Už dávno neplatí, že by bankovní půjčky byly výrazně výhodnější než nebankovní. Naopak je možné u zavedených nebankovních společností získat zajímavé úroky, které jsou leckdy nižší než v bance.

Výše úrokové sazby ale ovlivňují i jiné faktory, například kolik půjček v současné době splácíte. Čím jsou vaše dluhy vyšší, tím vyšší úrok pravděpodobně získáte u půjčky nové. Poskytovatel půjčky výši úroku vyvažuje míru rizika. Proto lidé s dobrou bonitu získávají lepší podmínky než naopak.

Mohlo by se Vám z naší nabídky rovněž líbit:

Zonky

20 000 - 1 200 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnoceníPrázdná hvězdička hodnocení

NEY Spořitelní družstvo

200 000 - 30 000 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

Smart půjčka

50 000 - 300 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

UniCredit Bank

20 000 - 1 000 000 Kč

Plná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPlná hvězdička hodnoceníPoloviční hvězdička hodnocení

srovnat všechny půjčky

Nejnovější články z magazínu o půjčkách

Partnerská sekce webu
Mezi naše dlouhodobé partnery patří internetové stránky Finanční záložna, které nabízejí sjednání půjček od soukromých osob a investorů. Formou inzerce půjček zdarma. Druhým dlouhodobým partnerem je diskuse a fórum o půjčkách, kde můžete pokládat dotazy na finanční otázky. Rovněž provozujeme Nebankovky.cz a Vybrano.cz.
Stará verze srovnání půjček se nachází na adrese nejlepší, nejnižší, nejvýhodnější, nejlevnější a to včetně databáze soukromých osob a zprostředkovatelů. Která se nachází na adrese soukromníci, investoři a soukromí poskytovatelé půjček.
Informace o provozovateli služby
Neposkytuje radu dle §85 odst. 1 Zákona č. 257/2016 Sb.
Nezávislé srovnání bankovních a nebankovních půjček.
Provozovatel není zprostředkovatelem půjčky.
IČ: 14139936