Půjčka v exekuci často představuje ztělesněnou noční můrou. Nemusí tomu tak být vždy. Půjčka v exekuci může mít více podob. Nic není jen černé nebo bílé, dokonce ani úvěry během exekuce. Umějí totiž nejen uškodit, ale ve správně odhadnutých situacích naopak mohou pomoci. O které situace se jedná?
Jak se přihodí exekuce
Exekuce není nic jiného než soudem nařízené vymáhání dluhů v případě, že povinný dluží na spotřebitelských půjčkách. Pokud dluh vznikl z půjček na IČO, či z úvěrů od soukromých osob, může být exekuce provedena i bez rozhodnutí soudu jen na základě rozhodčí doložky podepsané ve smlouvě.
Soud může o exekuci rozhodnout též v případě, kdy dlužník neplatí faktury za telefon, za energie, nehradí nájem, neodvádí povinné platby do fondu společenství vlastníků jednotek a podobně. O nařízení exekuce u soudu žádá vždy věřitel.
O rozhodnutí soudu uznat věřiteli nárok na dlužnou částku a nařízení exekuce je dlužník vyrozuměn písemně. Spolu s oznámením získává 30denní lhůtu pro uhrazení vymáhaného dluhu. Když ji využije a dlužnou částku splatí, exekuce je ukončena bez následků. Poplatek plynoucí z nařízené exekuce se takovému dlužníku sníží o polovinu.
Co je půjčka na exekuci a kdy se může vyplatit
Půjčka na exekuci je trochu podobná konsolidaci půjček. Vypůjčíte si na urychlené splacení dluhů těm věřitelům, kteří si u soudu exekuci vyžádali. Tím, že s penězi z nové půjčky uhradíte původně nesplácené dluhy, tyto dluhy zaniknou a spolu s nimi důvod k exekuci.
Zaniknou rovněž sankční poplatky, úroky a pokuty z prodlení a nárok exekutora na pravidelný exekuční poplatek. Díky využití půjčky na exekuci se váš dluh přestane navyšovat původním zběsilým tempem, je zrušeno obstavení účtů i prodej vašeho majetku. Splátky z nového úvěru by ale měly být nižší než splátky zasílané exekutorovi, aby se půjčka na exekuci opravdu vyplatila.
Půjčka na exekuci vyplatí původní věřitele
Peníze z půjčky na exekuci se k vám vůbec nedostanou, neboť jsou rovnou odeslány věřitelům. Vyplacením věřitelů vám zanikne exekuce a vznikne nová půjčka. Bohužel se většinou neobejde bez zástavy majetku.
Vzhledem k tomu, že jste dříve nespláceli a vše došlo až k exekuci, musí se nový věřitel nějak pojistit. Zástavou se mu zaručíte, že peníze, s nimiž vás z exekuce vyplatil, ještě někdy získá zpět. Samozřejmě s patřičným zhodnocením.
Půjčka v exekuci? Na to rovnou zapomeňte!
V exekuci vám sice někteří poskytovatelé opravdu dokáží půjčit, ale vždycky se zástavou majetku a za značně nevýhodných podmínek. Pravděpodobnost, že zvládnete splácení další půjčky nad rámec exekuovaných částek je nízká, a o auto nebo dům pravděpodobně přijdete.
Následující exekuce vás zbaví zbývajícího drobného majetku spolu s části pravidelného příjmu. Přijdete též o peníze ze všech finančních produktů, které jste kdy uzavřeli (penzijko, investiční pojištění, vkladní knížka atd.).
Půjčka v exekuci znamená další prohloubení vašeho zadlužení. Pokud byste plánovali v exekuci ještě další dluh navíc, můžete si být jistí, že jde o cestu horší než špatnou.